O programie

Mniej Znaczy Więcej! to pierwszy w Polsce program ekoedukacji realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.

Program adresujemy do nauczycieli/-ek i edukatorów/-ek oraz dzieci i młodzieży uczących się w placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski.

TAK! UCZYMY w polskich szkołach ZERO WASTE!

 

Mniej Znaczy Więcej! to…

ekolekcje

To przygotowane przez naszych ekspertów zero waste materiały edukacyjne. Ekolekcje obejmują prezenteacje wraz ze szczegółowymi scenariuszami lekcji do przeprowadzenia na zająciach z dziećmi i młodzieżą.

ekoinspiracje

Wzajemna wymiana doświadczeń i inspiracji uczestników/-czek programu. W trakcie trwania programu jesteśmy razem! Dzielimy się doświadczeniami, rozmawiamy oraz wspieramy się.

ekokonkurs

Uczestnictwo w konkursie, w którym dzieci i młodzież realizując działania w duchu zero waste i wygrywają nagrody.

ekonawyki

Nabywanie solidnych ekonawyków.

ekopraktyka

Praktyczne działania w duchu zero waste.

Czym jest koncepcja zero waste?

Zero waste oznacza dosłownie “zero odpadów”. Słowo „waste” może oznaczać zużywanie się, ubytek, odpadki, odpady, marnowanie, marnotrawstwo, trwonienie, strata.

Zero waste to styl życia, którego celem jest ochrona środowiska naturalnego poprzez minimalizowanie ilości odpadów w codziennym życiu oraz dążenie do tego, aby wytworzone odpady były jak najmniej szkodliwe dla środowiska oraz zdrowia ludzi.
Koncepcja zero waste polega na ograniczaniu indywidualnej konsumpcji, naprawę przedmiotów, segregację odpadów i recycling, jak również dążenie do zmian systemowych w projektowaniu produktów zapewniających ich trwałość, możliwość ponownego użycia oraz recykling.

W Mniej Znaczy Więcej Wyjaśniamy..

 • Co to jest piramida 5R?
 • Czym jest ślad ekologiczny?
 • Dlaczego preferujemy słowo “odpady”, a nie “śmieci”?
 • Dlaczego zmniejszanie ilości odpadów jest tak ważne dla ochrony środowiska naturalnego?
 • Jak chronić ograniczone i coraz bardziej kurczące się zasoby naturalne Ziemi?
 • Dlaczego dbanie o środowisko naturalne jest konieczne dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, oraz dla przyszłych pokoleń?
 • W jaki sposób, poprzez swoje codzienne wybory możemy przyczyniać się do ratowania Matki Ziemi?

Jeżeli zależy Ci, aby dzieci i młodzież nabywały solidne ekonawyki w zakresie dbania o środowisko naturalne to program Mniej Znaczy Więcej! jest dla Ciebie!

Jak działamy

W Mniej Znaczy Więcej!…. edukujemy poprzez praktykę

Zachęcamy dzieci i młodzież do tego, aby wyszły ze szkolnej ławki na korytarz szkolny, do domu, sklepu, restauracji i w rzeczywistych, społecznych kontekstach sprawdziły jak to jest być zero waste.

W Mniej Znaczy Więcej!… pokazujemy

 • jak kupować w stylu zero waste
 • jak gotować w stylu zero waste
 • jak sprzątać w stylu zero waste
 • jak dbać o higienę osobistą w stylu zero waste

W programie zachęcamy i pomagamy nauczycielom/-kom w realizacji różnych zadań grupowych będących okazją do współpracy dzieci i młodzieży oraz do… świetnej zabawy!

Tak! zero waste to wspaniała, przyjazna środowisku naturalnemu… zabawa!

 • Zorganizowanie imprezy szkolnej w duchu zero waste? – To możliwe!
 • Stworzenie szkolnego give boxa? – Nic prostszego!
 • Zaplanowanie “kiermaszu wymiankowego”? – Oczywiście!

W Polskim Stowarzyszeniu Zero Waste praktykujemy zero waste od wielu lat. Teraz pokazujemy nasze najlepsze i najprostsze sposoby na zmniejszanie ilości odpadów także najmłodszym.

Dla uczestników programu Mniej Znaczy Więcej! przygotowaliśmy….

ekolekcje

W ramacj programu Mniej Znaczy Więcej! pokazujemy nauczycielom/-kom jak przeprowadzić ekolekcje, które w ciekawy i przystępny sposób przybliżą uczniom i uczennicom podstawy podejścia zero waste.

Nauczyciele/-ki dostaną od nas:

 • prezentacje dla uczniów i uczennic
 • scenariusze ekolekcji, pozwalające na przygotowanie ekolekcji
 • ćwieczenia dla dzieci i młodzieży
 • pomysły na grupowe wyzwania zero waste

Ekolekcje to:

 • łatwa i przyjazna dzieciom i młodzieży formuła prezentowania zagadnień koncepcji zero waste
 • ćwiczenia, zagadki, quizzy z obszaru zero waste
 • angażujące zabawy grupowe

Ekolekcje oprócz dobrej zabawy to okazja do zmierzenia się z praktyką zero waste oraz do przygotwania się do kolejnego etapu Programu, czyli… konkursu!

ekokonkurs

W II edycji programu Mniej Znaczy Więcej! realizowany będzie konkurs na najlepszy komiks o zero waste, który będzie przekonywał rówieśników do odpowiedzialnego korzystania z zasobów Ziemi. Pierwsza nagroda to warsztat Adriana Rykowskiego “Uratujmy razem świat”, autora książki “Dzieci z Oceanu”. Druga nagroda to modowy webinar przygotowany przez Ubrania do Oddania, trzecią nagrodę stanowią książki.

Dlaczego warto

Jesteśmy przekonani, że szkoła powinna przygotowywać dzieci i młodzież do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości. Globalne problemy związane z nadmierną eksploatacją środowiska naturalnego są smutną wizją jutra, z którą będą się mierzyć kolejne pokolenia.

dajemy narzędzia

Dajemy dzieciom i młodzieży narzędzia pozwalające na samodzielne i niezależne kształtowanie rzeczywistości, która stanie się ich przyszłością.

obalamy schematy

Dajemy dzieciom i młodzieży przykład tego, że można funkcjonować inaczej. Że nie muszą płynąć z prądem konsumpcjonizmu, marnotrawstwa i zanieczyszczania środowiska – bo istnieje inna, lepsza droga.

Idąc drogą zero waste dbamy o czyste lasy, rzeki, morza i oceany. Mamy szansę oddychać czystym powietrzem. Zabezpieczamy naszą przyszłość poprzez wspieranie różnorodności biologicznej.

Ucząc zero waste uczymy zrównoważonego wykorzystywania zasobów Ziemi, przyjaznego wszystkim jej mieszkańcom.

uczymy dokonywać dobrych wyborów

Jesteśmy przekonani, że nasze codzienne wybory mają znaczenie! Pokazujemy, że poprzez samodzielne i niezależne decyzje możemy kształtować zieloną przyszłość naszej planety.

pomagamy nauczycielom/-kom

Biorąc udział w programie dostajesz od nas darmowe materiały edukacyjne wraz z zestawem propozycji na interaktywne zadania grupowe, zabawy i imprezy szkolne w duchu zero waste.

dzielimy się wiedzą

Nasza praktyka osadzona jest na wiedzy, będącej wynikiem badań naukowców z różnych dziedzin.

Wspólnie zadbajmy o zieloną przyszłość naszej planety!

Nasza misja

inspirujemy

Naszą misją jest inspirowanie dzieci i młodzieży do funkcjonowania w codziennym życiu w duchu zero waste. Chcemy pokazać, że zero waste jest nie tylko proste i osiągalne. Jest też przyjazne dla naszego portfela.

To także okazja do kreatywnej, rozwijającej zabawy!

Wierzymy, że inspirując do bycia zero waste kształtujemy nie tylko zieloną przyszłość Matki Ziemi ale także dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń. Dlatego chcemy podzielić się z młodzieżą naszą najlepszą wiedzą i doświadczeniem w ograniczaniu ilości odpadów.

edukujemy

Kształcimy młodych/-e pionierów/-ki zielonej zmiany! To oni, świadomi wyzwań ekologicznych będą budować przyszłość naszej planety opartą na zrównoważonym rozwoju.

dajemy szansę na lepsze jutro

Chcemy dać wszystkim dzieciom szansę na wybór funkcjonowania w świecie, w którym nie rządzi nadmierna konsumpcja, a odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych Ziemi.

Kształtujmy młode pokolenie szanujące zasoby Ziemi już dziś!

II edycja Mniej Znaczy Więcej

Już 9 kwietnia zapraszamy do udziału w drugiej edycji Mniej Znaczy Więcej!
Udostępniamy aż 8 ekolekcji, w tym materiały od naszego partnera Ubrania do Oddania!
Na uczestników czeka również konkurs, w którym do wygrania są książki, warsztat oraz webinar od Ubrania do Oddania!

Czas trwania akcji MZW: 9 kwietnia – 21 maja
Czas trwania konkursu: 7 maja – 21 maja
Wyniki konkursu: 1 czerwca

Zapraszamy!

I edycja

Mniej Znaczy Więcej – Podsumowanie PIERWSZEJ, PILOTAŻOWEJ edycji Programu Mniej Znaczy Więcej!

PIERWSZA, pilotażowa edycja programu Mniej Znaczy Więcej! to:

 • 6️ tygodni entuzjastycznej zabawy NAJWSPANIALSZYCH uczniów, uczennic, nauczycieli i rodziców biorących udział w naszym programie zwiększania świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży z naciskiem na praktykowanie zero waste,
 • 130 szkół, w tym aż 161 klas które wzięły udział w programie
 • ponad 5 tysięcy uczniów i uczennic nabywających solidnych ekologicznych postaw w trakcie wykonywania prawie 50 tysięcy wyzwań zero waste!

Poprzez angażujące zadania zero waste dzieci i młodzież wraz z rodzicami i nauczycielami mieli okazję praktycznie zmierzyć się z ZERO WASTE i przekonać się, że to naprawdę jest PROSTE.

Pilotażowa edycja Mniej Znaczy Więcej! to 50 dni odkrywania świata bez odpadów, bez nadmiernej konsumpcji i poszanowania zasobów naszej planety!

Szkoły oraz uczniowie, którzy wykazali się największą aktywnością otrzymali wyjątkowe nagrody od partnerów programu Mniej Znaczy Więcej!: